Piękno srebrnej biżuterii – poznaj sposoby czyszczenia srebra

Srebrna biżuteria cieszy się ogromną popularnością, ponieważ jest eleganckim dopełnieniem każdej stylizacji. Nadaje charakteru i oryginalności. Dzięki temu, że srebro jest materiałem miękkim i ciągliwym możliwe jest wykonanie dowolnych kształtów i niepowtarzalnych projektów. To przekłada się na stworzenie produktów unikatowych, a także klasycznych. Niestety srebrna biżuteria z czasem może ulec zmatowieniu bądź pokryć się czarnym nalotem. Jest to naturalny proces tego kruszcu. Dlatego warto dbać o nią i poznać sposoby czyszczenia srebra, by nie straciła swojego blasku. 

JAK PRAWIDŁOWO WYCZYŚCIĆ SREBRO?

Czyszczenie srebra gwarantuje dłuższą żywotność i blask. Tutaj jest wiele opisanych produktów przeznaczonych do tego, jednak domowe sposoby też cechują się skutecznością. Warto przy tym uważać, gdyż niektóre środki chemiczne zawarte w produktach mogą zaszkodzić biżuterii. 

Czym wyczyścić srebro? By nie doprowadzić do zniszczeń czy zarysowań należy używać miękkich przyrządów. Mogą to być łagodne ściereczki do polerowania, a także szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Te z twardym włosiem mogą uszkodzić i zarysować srebro. 

Dbając o  wygląd srebrnej biżuterii warto ściągać ją podczas kąpieli, mycia rąk czy też zmywania. Wilgoć sprzyja matowieniu i odbarwieniu. 

poradnik jak wyczyścić srebro

JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO? POZNAJ SKUTECZNE I DOMOWE SPOSOBY

Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić srebro, to poniższe produkty ułatwią decyzję i pomogą skutecznie doprowadzić biżuterię do dawnego blasku:

  • soda oczyszczona – wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą, by uzyskać konsystencje gęstej pasty. Przygotowaną mieszankę należy nałożyć na biżuterię i delikatnie pocierać ściereczką. 
  • sól i cytryna – należy połączyć składniki, by uzyskać gęstą zawiesinę i nałożyć na srebro. Sprawdzi się w przypadku niewielkiego nalotu, z grubym niestety sobie nie poradzi. 
  • pasta do zębów – pastę można nałożyć na biżuterię za pomocą szczoteczki do zębów i wcierać. 
  • proszek do prania – do naczynia z gorąca woda trzeba wsypać niewielką ilość proszku i umieścić w nim biżuterię na około 5 minut. Po tym czasie wystarczy wyciągnąć i przetrzeć miękką szmatką. 
  • ocet – srebro zanurzyć w roztworze octu i wody na mniej więcej pół godziny w proporcjach: pół szklanki octu, jedna szklanka wody. 
  • Coca-cola – idealny sposób na lekkie odświeżenie srebra. Biżuterię należy moczyć w napoju około 10 minut.

Dodaj komentarz