Chwosty – modny element biżuterii

Chwost, zwany inaczej chwastem, to rodzaj ozdoby ze sznura. W historii mody pojawia się od dawna jako dodatek do ubioru, dziś możemy go znaleźć na wielu portretach dawnych wojskowych, był bowiem używany w dawnych mundurach. Chwosty znane są również jako ozdobny element wystroju wnętrza, stosuje się go bowiem do wiązania zasłon okiennych. Ostatnio chwosty zyskują na popularności jako element biżuterii.

Chwosty – jeszcze trochę historii

Chwosty od dawna są popularne – nawet bardziej niż mogłoby się dziś wydawać. W przeszłości chwosty były elementem wyróżniającym klasy społeczne, wyróżniającym szlachtę. Obecność chwosta mogła również zdradzić stopień oficerski lub wojskowy – była ozdobą nie tylko mundurów, ale także białej broni – na przykład szabli, chorągwi czy wojskowych nakryć głowy. Chwosty pojawiają się również w elementach ubioru dostojników kościelnych -od sznurów przy szatach zakonnych po pełne przepychu szaty biskupów czy kardynałów. Nie są jednak chwosty elementami, które pojawiają się tylko na rodzimym podwórku. To ozdoba znana na całym świecie, zna je kultura amerykańska, azjatycka, indyjska czy afrykańska.

Chwosty – współczesna wersja ozdoby

chwosty

Dziś chwosty (https://kamieniolomy.pl/chwosty) są jeszcze bardziej popularne, pojawiają się częściej i zdobią coraz więcej elementów. Niezwykle modne są chwosty do biżuterii. Te charakterystyczne kolorowe frędzle ożywiają stylizacje – coraz częściej są wykorzystywane do projektowania kolczyków, ale nie tylko – do kompletu noszony jest również naszyjnik z chwostem na biżuterii w tym samym kolorze. Chwosty są lubiane, ponieważ nadają stylizacjom trochę egzotyki i przepychu.

Dodaj komentarz